Екскурзије

САДРЖАЈНИ ПРЕГЛЕД ПУТОВАЊА, ПОСЕТА И ПРОГРАМСКИХ ЕЛЕМЕНАТА, ПРИЛИКОМ ОВИХ АКТИВНОСТИ НАШИХ УЧЕНИКА У ТЕКУЋОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ....

ПРОГРАМИ ВАННАСТАВНИХ АКТИВНОСТИ

Календар екскурзија, излета и наставе у природи

ЕКСКУРЗИЈЕ

Многа знања, умења и ставове ученици најцелисходније стичу и развијају кроз активности које се одвијају ван учионице. Екскурзије су зато важан облик рада са ученицима који пружа велике могућности за остваривање бројних задатака образовања и васпитања. Наведене задатке екскурзије, који су бројни и разноврсни, треба посматрати кроз чињеницу да се екскурзије реализују током целокупног основног образовања и васпитања и да постоји кумулативни ефекат тог облика рада, који најчешће није могуће одмах у целости сагледати. Пуни смисао и оправданост постојања екскурзије је управо у њеној трансферној вредности на даљи развој ученикове личности.

Циљ

Циљ екскурзије, као облика образовно-васпитног рада, јесте да се допринесе остваривању сврхе, циљева и задатака образовања, као и циљева и задатака наставних предмета; да ученици напредују ка реализацији одговарајућих Стандарда образовних постигнућа; да се оспособе да решавају проблеме и задатке у новим и непознатим ситуацијама; да развију мотивисаност за учење и заинтересованост за наставне садржаје, као и непосредно упознавање с појавама и односима у природној и друштвеној средини, упознавање с културним, историјским и духовним наслеђем и привредним достигнућима.

Задаци екскурзије су:

• продубљивање, проширивање и обогаћивање знања и искустава ученика, оспособљавање за решавање проблема, повезивање и примењивање знања и умења,
  • развијање љубави према отаџбини, њеној историји, култури и природним лепотама,
  • неговање позитивног односа према националним, културним, етичким и естетским вредностима, спортским потребама и навикама,
  • уважавање плурализма вредности и родне равноправности,
  • неговање солидарности, хуманизма, другарства и осећаја заједништва,
  • успостављање непосреднијих односа између наставника и ученика и ученика међусобно,
  • подстицање поштовања људских и грађанских права и слобода,
  • развој и практиковање здравих стилова живота,
  • развијање свести о значају одрживог развоја и изграђивање еколошких навика и навика заштите животиња,
  • развијање способности проналажења, анализирања и саопштавања информација из различитих извора,
  • оснаживање ученика у професионалном развоју,
  • подстицање самосталности ученика и одговорности за сопствено понашање,
  • проучавање објеката и феномена у природи,
  • уочавање узрочно-последичних односа у конкретним природним и друштвениусловима,
  • упознавање с начином живота и рада људи појединих крајева,
  • развијање способности оријентације у простору.

Садржаји програма

У складу с наставним програмом, на екскурзијама се могу реализовати следећи програмски садржаји:

• Уочавање облика рељефа и површинских вода у околини и природно-географских одлика Србије.
  • Посматрање карактеристичних биљака и животиња (обилазак станишта биљака и животиња у околини и Србији).
  • Посета угроженим и заштићеним подручјима (национални паркови, резервати, споменици природе...).
  • Развијање способности оријентације у простору и времену.
  • Обилазак разних типова пољопривредних површина и сточарских фарми (упознавање с производњом здраве хране).
  • Обилазак привредних предузећа (прерада природних сировина, упознавање с различитим делатностима људи, заштита животне средине...).
  • Упознавање с прошлошћу и културном баштином завичаја и отаџбине (обилазак музеја, културно-историјских споменика, етно-села, спомен-кућа знаменитих људи научника, књижевника, уметника, војсковођа, државника...).